jaskółczy ogon woodyou

W świecie stolarskiego rzemiosła istnieje technika, która nie tylko zachwyca swoją estetyką, lecz także zapewnia solidność tworzonej konstrukcji. Mowa oczywiście o połączeniach na jaskółczy ogon lub inaczej wczepach skośnych. Stanowi jeden z symboli kunsztu stolarstwa, a jej opanowanie wymagane jest już na początku nauki zawodu. Przyjrzyjmy się bliżej tej wyjątkowej technice:

Połączenia na jaskółczy ogon

Jaskółczy ogon to technika, którą charakteryzuje szczelny sposób łączenia drewna. Jest niezastąpiona przy wykonywaniu drewnianych korpusów mebli czy szuflad. Wykonanie połączeń na jaskółczy ogon jest pracochłonne, ale i efektowne. Obecnie jaskółcze ogony stanowią synonim dobrze wykonanej stolarskiej pracy. I choć niewątpliwie zapewniają meblom niezwykle estetyczne wykończenie, to ich trwałość oraz solidność zasługują na szczególną uwagę. 

Konstrukcja tego połączenia jest stosunkowo prosta. Dwie drewniane płaszczyzny łączą się w taki sposób, że widoczna jest jednocześnie strona wierzchnia oraz sztorcowa. Efekt wizualny – spektakularny geometryczny wzór – powstaje poprzez uwidocznienie różnic w wyglądzie włókien właściwym dla danej strony deski.

jaskółczy ogon woodyou

Kryte i półkryte połączenia na jaskółczy ogon

Wyróżniamy połączenie na jaskółczy ogon kryte oraz połączenie na jaskółczy ogon półkryte. Różni je nie tylko wygląd i technika wykonania, ale i praktyczne zastosowanie.

Jaskółczy ogon kryty wyróżnia się tym, że skomplikowane detale są w nim zakrywane. Znajdują swoje zastosowanie w ekskluzywnych meblach oraz konstrukcjach wymagających maksymalnej wytrzymałości. 

Połączenia na jaskółczy ogon półkryte pozwalają na częściowe odsłonięcie detali oraz wyeksponowanie niepowtarzalnego charakteru tej techniki. Doskonale sprawdzają się w projektach, w których poza trwałością liczy się także wyjątkowy wygląd konstrukcji czy mebli. Najczęściej są stosowane przy produkcji szuflad wytwarzanych z litego drewna.

Narzędzia stolarskie do połączeń na jaskółczy ogon

Dłuta stolarskie, frezy – to tylko niektóre z narzędzi używanych do wykonywania jaskółczego ogona. Poznaj kluczowe wyposażenie, które pomaga stolarzom osiągnąć perfekcyjne połączenia. Tych narzędzi nie powinno zabraknąć w Twojej stolarni:

 • Stolarski kątownik nastawny
 • Klej do drewna
 • Kątomierz
 • Strug Gładzik
 • Składana piła ręczna
 • Drewniany pobijak stolarski
 • Podwójny znacznik słupkowy, dwa rysujące ramiona ze skalą
 • Nóż rysunkowy
 • Stalowa podziałka
 • znacznik do trasowania jaskółczych ogonów
 • dłuto stolarskie do połączeń na jaskółczy ogon

Możesz wykorzystać też szablon stolarski do połączeń na jaskółczy ogon oraz dedykowane tej technice urządzenia do połączeń na jaskółczy ogon, takie jak frezarki górnowrzecionowe

Połączenia na jaskółczy ogon to precyzyjne i efektowne rzemiosło. Opanowanie tej techniki zapewnia wytwarzanym meblom nie tylko trwałość, lecz także niepowtarzalny wygląd. Marzysz o niepowtarzalnych meblach stworzonych techniką połączeń na jaskółczy ogon? Skontaktuj się z nami, a przygotujemy dla Ciebie projekt wraz z wyceną!